Tuesday, May 7, 2019

νομοι αρχαιας ελλαδας

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρότι έπαιζε χωρίς τον Τζέιμς μπήκε δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη προηγήθηκε 14-4, δείχνοντας αποφασισμένος να μην κάνει ντέρμπυ τον 3ο ημιτελικο. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Οι "πράσινοι" ήταν άστοχοι και η ΑΕΚ αργά αλλά σταθερά άρχισε να κλείνει τη διαφορά.

τροχαια ξανθης τηλεφωνο

4135616
(Εκρηκτικό ξεκίνημα του Καλάθη (δ.) στο ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Με 6/16 βολές και 2/9 3π. οι γηπεδούχοι έβαλαν μόλις 14 πόντους στην β περίοδο. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ συνέχισε με βάση την άμυνα της (αφού επίσης δεν ήταν εύστοχη με 3/14 3π.) να κλείνει τη διαφορά και μάλιστα προηγήθηκε δύο φορές, 28-29 και 30-31 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό Superfoods να έχει και ψυχολογικό θέμα.

4135614
(Μαυροειδής και Σίνγκλετον σε μονομαχία τους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η ΑΕΚ όμως βρήκε σκορ από την περιφέρεια με 5/7 3π. (παρότι συνέχισε να έχει χαμηλό ποσοστό στα δίποντα και προηγήθηκε ακόμη και με 8 πόντους (44-52) λίγο πριν το φινάλε της γ περιόδου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods με Μπουρούση-Φώτση δίδυμο ψηλών έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει με πιεστική άμυνα στον πόντο.

4135621
(Ο πάγκος της ΑΕΚ πανηγυρίζει με τη διαφορά που πήρε στην γ περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το σερί των γηπεδούχων μεγάλωσε με εκπληκτική εμφάνιση του Καλάθη και με τη βοήθεια του Κέι Σι Ρίβερς φτάνοντας στο 73-64, καθώς η ΑΕΚ έμοιαζε να ζαλίζεται από το προβάδισμα της. Κάποια μαζεμένα τρίποντα του Μακ Γκραθ και του Μαυροκεφαλίδη, έφεραν για λίγο τη διαφορά στους 5, αλλά ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε το καθαρό μυαλό (με σωστές επιλογές από Μπουρούση και Παππά) να κρατήσει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό.

4135379
(Ρεκόρ καριέρας από το Νικ Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο Καλάθης έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους (23 είχε πετύχει στον α αγώνα της ημιτελικής σειράς), ενώ 19 πρόσθεσε ο Ρίβερς. Με 14 τελείωσε ο Ούκιτς και από 13 είχαν Μαυροειδής και Μαυροκεφαλίδης για την ΑΕΚ. Την Δευτέρα οι "πράσινοι" θέλουν να τελειώσουν τη σειρά, ενώ ο Δικέφαλος με δική του νίκη να πάει σε 5ο αγώνα.

Τα 10λεπτα: 18-12, 32-31 (14-19), 51-52 (19-21), 81-72 (30-20)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)